Rubriky
Nezařazené

Etiketa na pohřbu

Pohřeb patří mezi emocionálně nejnáročnější situace v našem životě, je nejen posledním rozloučením se zesnulým přítelem nebo rodinným příslušníkem, ale jde zde také o vyjádření podpory nejbližším pozůstalým. Etiketa na pohřbu je důležitá. Ať už jdeme na pohřeb v jakékoliv pozici, vždy bychom se měli dobře připravit a vyjádřit tak soustrast i úctu.

Oblečení na pohřeb

Při hledání správného ošacení je třeba zohlednit, jaký byl váš vztah k zemřelému člověku. Zpravidla platí, že čím blíže k zesnulému, tím tmavší by zvolený oblek měl být. Na pohřeb v rámci rodiny je černá barva samozřejmostí. Pokud se jedná o rozloučení s člověkem, kterého jste tolik neznali, oblečte se do tmavších odstínů hnědé, modré, fialové nebo šedé.

Muži by měli mít tmavý oblek bez lesku a nápaditých vzorů. Bílou košili, černou kravatu a černé boty. Samozřejmostí jsou také černé ponožky. V krajním případě lze tolerovat i velmi tmavé, nejlépe černé džíny a tmavou košili. Vše samozřejmě bezchybně čisté.
Více o oblečení pro muže >>

Ženy musí mít vždy zahalená ramena a kolena. V případě úmrtí v užším rodinném kruhu jsou samozřejmostí šaty černé barvy, v jiných případech ovšem postačí šaty tmavé. Tmavý šátek přes hlavu také může patřit ke smutečnímu úboru, stejně jako černá kabelka, případně černý klobouk. Vždy je třeba volit oblečení tmavé a konzervativní.
Více o oblečení na pohřeb pro ženy >>

Jak obléci na pohřeb děti? >>

Čemu se vyhnout?

  • Světlé džíny
  • Křiklavé barvy
  • Výstřihy a minisukně
  • Sportovní obuv
  • Špinavé oblečení

Průběh pohřbu

Průběh civilního pohřbu s obřadem ve smuteční síni je zpravidla následující:

  • Po příchodu do obřadní síně přichází na řadu pokládání květin k rakvi, případně přímo na rakev.
  • Po položení květin následuje skladba z hudební produkce.
  • Po hudebním doprovodu přichází na řadu řečník, případně více řečníků.
  • Následuje opět hudební produkce a odvoz samotné rakve (v některých případech rakev zůstává na místě po celou dobu obřadu).
  • Kondolence nejbližším pozůstalým.

Průběh církevního pohřbu je odlišný. Po příchodu do kostela se hosté usadí a po vyslechnutí hodinové mše následují nosiče rakve z úzkého rodinného kruhu na hřbitov, kde mohou sledovat uložení rakve do hrobu.

Kondolence
Fotka od Myriam Zilles

Jak kondolovat?

Na kondolenci neplatí žádná šablona. Pokud nevíme, jak slovy vyjádřit soustrast, postačí i silné stisknutí ruky a prostá jednoduchá slova, vyvarujeme se tak případné trapné situaci. V každém případě platí, že se musíme vyvarovat planých frází. Všeobecně přijímaná hranice kondolencí jsou přibližně dva týdny poté, co k úmrtí došlo.

– Kondolence na pohřbu

Při kondolenci pozůstalým přímo po pohřebním obřadu je nejvýmluvnější tiché podání ruky a jemný úklon. Pronesená slova „Upřímnou soustrast” plně postačují. Dbejte také tiššímu projevu. Pokud chcete nabídnout pomocnou ruku pozůstalému, rozhodně toto nespojujte s kondolencí, vaše nabídka musí počkat na později.

– Písemná kondolence

Pokud volíme kondolenci formou dopisu je třeba mít na paměti, že dopis musí vyjadřovat osobní emoce. Rozhodně se v tomto případě musíme vyvarovat elektronické cestě, tedy žádné e-maily a sms, taková kondolence je považována za urážlivou.  Nevhodné je také použití telefonu k ústní kondolenci. Nejvhodnější je stručně napsaný dopis na bílém papíru. Stejně jako v případě ústní kondolence platí, že volíme spíše prostá a jednoznačná slova.

Pohřební hostina

V dnešní době již velkolepé hostiny nemají tak silnou tradici jako dříve. Nejčastěji se setkáme s hostinami spíše pro blízké příbuzné, než široký okruh známých. Samotná účast na hostině není povinná, stejně jako není povinností pohřební hostinu organizovat, pokud jste blízkými příbuznými. V tomto případě je vše jen na vlastním uvážení. Pokud se rozhodnete pohřební hostinu pořádat, i zde je třeba dodržovat etiketu. Nesmíte očekávat, že hosté pojedou na hostinu hromadnou dopravou, případné dopravení všech hostů je nutné zajistit. Pohřební hostiny dají rozdělit na tři základní typy:

– Číše vína

V tomto případě jde o krátké setkání v odpoledních až večerních hodinách. Nejedná se o hostinu jako takovou, pouze krátké uctění památky zesnulého u sklenky vína. Je možné podávat drobné pohoštění, jako jsou mandle, oříšky atd.

– Oběd v restauraci

Na oběd se zve pouze nejužší rodina, případně pouze velmi blízcí přátelé zesnulého. Meny můžete zvolit sám, jakožto hostitel, nicméně v poslední době je často zvykem, nechat hosty vybrat dle jídelního lístku. Před samotnou objednávkou je pronesen krátký přípitek na počest zesnulého.

– Domácí hostina

Tato tradice je dnes již záležitostí spíše venkova, nicméně není neobvyklá. Schází se zde mnohočetná rodina včetně vzdálených příbuzných. Podává se vždy doma připravený a úplný oběd (polévka, hlavní chod, zákusky a výrobky studené kuchyně) a samozřejmě alkoholické i nealkoholické nápoje. V takových případech je ale třeba mít doma dostatečné vybavení (od dostatku židlí a stolů, přes ubrusy, prostírání, příbory až po dostatečně velké hrnce pro vaření) na pořádání akce pro tolik hostů.

Fotka od kerttu

1 komentář u „Etiketa na pohřbu“