Rubriky
Smuteční kytice

Smuteční věnec

Symbol věnce se používá pro jeho magický a dekorativní význam. Je tradičním symbolem ve všech kulturách. Může být použit jako výzdoba, ale i při slavnostech a naopak pohřbech. Smuteční věnec jako takový je nejčastěji utvářen z květin, populární jsou i věnce vavřínové, či věnce ze jmelí. V případě smutečních věnců je velikost, tvar a barva věnce otázkou, kterou řeší pozůstalí.

Historie pohřebních věnců

Tradice pokládání věnců byla založena již v 17. století. Tyto věnce byly zpravidla složené z nekvetoucích květin. V 19. století byly hojně používány věnce s hlavou a můžeme se setkat s prvními kvetoucími barevnými variantami. V Česku byly tradičně kruhové či vejčité věnce. Ke konci 20. století přichází výrazný posun směrem k esteticky kvalitnější produkci, smuteční věnce se začínají zdobit pestrými květy a barevnými stuhami.

Jak pohřební věnec objednat

Pohřební věnec je možné objednat jak u přímo u pohřební služby, která pohřeb zařizuje, tak v květinářství. V případě zhotovené věnce u květináře je třeba dbát na dostatečný předstih, jelikož věnec musí být dopraven na místo již před zahájením samotného obřadu.

Jak smuteční věnec předat?

Smuteční věnce, které se pokládají na rakve či hroby při obřadu, by měly být vždy hezky naaranžované. Je tedy velmi důležité, aby byly dodány na místo s předstihem a byl tak dostatek času na jejich poslední úpravy před samotným obřadem. Samotné věnce se poté pokládají během obřadu k rakvi a to přímo na rakev, případně do prostoru před ní.

Tip: Podívejte se na galerii smutečních věnců.

158 reakcí na „Smuteční věnec“