Rubriky
Smuteční kytice

Výběr květiny

Květiny jsou dnes nedílnou součástí každého obřadu. Podívejte se proto na informace z historie smutečních květů a základní přehled nejvíce používaných druhů, se kterými se setkáte.

Zvyk zdobení hrobů květy k nám přišel ve 13. století společně s křesťanstvím. Slované tento zvyk převzali od byzantských kněží, kteří tradici květů udržovali již od dob neolitických kultur. V 17. století byla založena tradice pokládání věnců a barevných květin.

Na počátku  20. století byly hojně používány věnce a kytice vpletené do slaměných či mechových podložek, které u nás byly tradičně kruhového tvaru. Výzdoba byla poměrně skromná, a to až do začátku 20. století v kterém vzrostla popularita kvalitních umělých květin a bohatých barevných variací v kombinaci se vzpomínkovými stuhami.

Obecně se dávají tmavší barvy květin (tmavě červená, modrá, fialová), ale v případě dětí nebo hodně mladých lidí se volí barva bílá (často lilie nebo kala), která je znakem nevinnosti a čistoty.

Růže

Růže jsou z rodu keřovitých rostlin s více než 100 druhy, které se nejčastěji vyskytují v našem mírném pásmu. Růže se ve velkém počtu pěstují pro jejich krásný vzhled, vůni a širokou škálu barev.

Ačkoliv je obvykle růže zcela jasným symbolem lásky a vášně, skrývá v sobě i jiný význam – protože velmi rychle vadne, její opadávající okvětní lístky v mnoha kulturách symbolizují právě pomíjivost života a smrt. Trny potom mohou poukazovat na bolest, rudá barva připomíná krev. V Germánských dobách se růže vysazovaly na hroby a obětiště. Ve Švýcarsku se dodnes hřbitovu říká Rosengarten (=zahrada růží).

Na pohřeb vybírejte nejlépe tmavě červenou barvu.

Růže na pohřeb
Fotka od armennano

Karafiát

Karafiát je trvalkou, rozšířenou prakticky po celém světě, nicméně u nás má opravdu dlouholetou tradici. Karafiát také nabízí nespočet barevných variací a je cenově dostupný, navíc vydrží dva až tři týdny stále jako čerstvý. Zřejmě právě z těchto důvodů je nejčastěji volenou květinou nejen na pohřbech.

Karafiát na pohřeb
Fotka od Hans Benn

Lilie

Lilie je vytrvalou bylinou s cibulemi, květy jsou nápadné, různých barev. Nejčastější barvou je bílá, žlutá a růžová. Je známo více než 200 druhů. 

Lilie má velmi rozsáhlou symboliku, často ji spojujeme s nadějí, čistotou, novým zrozením. Bývá spojována však i se smrtí a její květy se často tesají do náhrobních kamenů. Na pohřeb se hodí lilie v purpurové barvě.

Lilie na pohřeb
Fotka od Couleur

Gerbera

Gerbera se pro své krásné květy stala jednou z nejvíce používaných řezaných květin na světě. Barva může být bílá, žlutá, oranžová, červená, růžová, ale barevná nabídka gerber je snad neomezená. Často stejný květ může mít i lístky několika různých barev

Svou jednoduchostí připomíná typického zástupce „květiny“, jakou namaluje každé dítě, Gerbera je skutečně nádherná jednotlivě i ve vazbě a často se také umisťuje na hrobech v květináčcích.

Fotka od anncapictures