Rubriky
Smuteční kytice

Jak zvolit jarní a velikonoční výzdobu na hrob

Velikonoce jsou chápány jako náboženský svátek, ale také jako svátek jara, takže pro výzdobu jsou typické pestré a veselé prvky a květiny. Ne vždy se však obvyklá velikonoční dekorace úplně hodí na hřbitov. Jak se s tímto zdánlivým rozporem vyrovnat, popisujeme v následujícím článku.

Zdroj: CA Creative

Tradice jarní a velikonoční výzdoby hrobů

Vedle období Dušiček a Vánoc patří jarní měsíce a velikonoční doba zvlášť k nejfrekventovanějším časům návštěv hřbitovů. Často se jedná o rodinné výlety, někdy až na druhý konec republiky. Návštěva příbuzných bývá spojena také s návštěvou jednoho či více hřbitovů, kde má rodina uložena své blízké. A samozřejmě také s úklidem a výzdobou hrobových míst po zimě. Zatímco Vánoce i Dušičky jsou spojeny hlavně s věnečky a kyticemi, jejichž základ tvoří dominantně větve jehličnanů, jarní a velikonoční výzdoba na hrob bývá daleko pestřejší. 

Čím začít

Prvním krokem by měl být právě úklid. Odstraňte vánoční dekorace a pak podle toho, jak daný hrob vypadá, místo očistěte. Kamennou deskou zakrytý nebo polozakrytý hrob buď zameťte a setřete vlhkým hadříkem, případně desku hrobu i pomník očistěte speciálním přípravkem, což může být emulze, roztok nebo pasta. 

Je-li součástí hrobu záhon, ať už velký přes celý hrob, nebo menší k doplnění kamenné desky, je třeba si připravit půdu pro novou výsadbu. To znamená odstranit zbytky starých rostlin, které zimu nepřežily, a vyplít a zrýt zeminu, případně ji doplnit, pokud ji deště vyplavily mimo hrobové místo. 

Nezapomeňte ani vyčistit hřbitovní lampu od zbytků starých svíček, případně omyjte její sklo, je-li zakouřené. Do budoucna si starosti se svíčkami můžete odpustit, pokud ty klasické voskové nahradíte LED svícemi. 

Nejčastější prvky jarní a velikonoční výzdoby hrobů

Výzdoba na hrob je vždy otázkou osobního vkusu, ale někdy i finančních možností. Stálá výzdoba hrobu, tedy pomník, nápis, k pomníku připevněná hřbitovní lampa a váza a další prvky představují často investici ve výši desítek tisíc korun podle typu kamene, rozsahu zakrytí hrobu a také zdobnosti.

Zdroj: Norbert Staudt

Vázy a obaly na květináče

Vhodným doplňkem pak jsou dodatečně koupené vázy, květináče a obaly na květináče. Cena je velmi rozličná podle zvoleného materiálu, velikosti a designu. Kameninová váza na hrob nebo žulová váza na hrob nemusí být jediným řešením. Dá se koupit i vhodná keramická, případně betonová váza. Pokud preferujete sklo, zvažte kovový nebo kamenný stojan, do kterého skleněnou vázu postavíte, jinak by se pravděpodobně při prudším větru rozbila. 

Obdobně široký je také výběr obalů na květináče, který nejen skryje nepříliš vzhledné plastové obaly, v nichž jsou obvykle květinová aranžmá prodávána, ale dá jim také větší stabilitu a rovněž ochrání výzdobu hrobu před větrem. 

Hřbitovní svíčky

Hřbitovní svíčky si můžete koupit jak do pevné hřbitovní lampy (z vosku, olejové, LED), tak i k umístění přímo na hrob ve skleněných obalech. Dalším řešením je případně přenosná lucerna na hrob. U všech přenosných prvků ale existuje riziko krádeže. Vhodnější jsou tak těžší a hůře přenosné prvky. Bohužel, kradou si klasické smuteční kytice na hrob. 

Zdroj: Arno Senoner

Jarní věnce

Jarní věnec na hrob z květinářství nemusí být právě levná záležitost. Věnečky si však můžeme i sami vyrobit. Jarní věnečky mohou být z mnoha materiálů. Základ se dá vytvořit například z vrbových, březových či jiných ohebných proutků, případně použít kovovou kostru a tu pokrýt větvičkami, mechem, slámou, břečťanem, dalšími zelenými větvičkami apod. Proutěné, slaměné, ale i umělé věnce jako základ dekorace si můžete koupit v květinářství hotové a jen je dozdobit. Pro připevnění dekoračních prvků se dá použít drátek, provázek, případně tavná pistole. 

Jaké květiny a rostliny jsou vhodné pro jarní výzdobu hrobů

Každá sezóna je provázena jinými květinami. Do vázy můžete umístit jak živé řezané květiny, tak umělé nebo sušené květiny. Z živých jsou vhodnější ty, které déle vydrží, například chryzantémy, i když ty máme spojeny spíše s podzimem. 

Zdroj: S. Tsuchiya

Můžeme nařezat i „zlatý déšť“, tedy zlatice nebo štědřence. Případně můžete nakombinovat živé větvičky břízy a dalších listnáčů plus nařezané kočičky s umělými jarními květy, jako jsou třeba tulipány, narcisy apod. Současné umělé květiny jsou často na první pohled od těch živých k nerozeznání. Výjimkou nejsou ani miniaturní pomlázky ve váze.

Pokud dáváte přednost květináčům, jsou vhodné buď širší a nízké, nebo s mohutnějšími obaly kvůli větší stabilitě. Na hrobech se sice často objevují i proutěné koše, ale ty často padají. Lepší volbou jsou případně místo košů keramické nebo betonové misky. 

Jako květiny na hrob pro jaro jsou oblíbené cibuloviny, například tulipány, hyacinty, modřence, narcisky a krokusy v kombinaci s mechem, osením, případně trávami. Další variantou jsou macešky, petrklíče, sedmikrásky a jiné spíše drobné kvítky. Jarní barevnost je nepřeberná, ale nemělo by se to přehánět. Modré odstíny se dobře kombinují s fialovými a bílými, červené se žlutými a oranžovými apod.

Zdroj: Ioann-Mark Kuznietsov

Stejné květiny můžete také zasadit přímo do záhonu na hrobu, nebo je doplnit také o zakrslé varianty stálezelených keřů, například zimostráz a cesmínu, zakrslý stříbrný smrk, plazivý jalovec, případně také o túje, či zlatice. Krásně vypadají i různě barevné vřesy. 

Co doplnit ke květinám?

Na ozdobu květináčů i váz se používají kočičky, stuhy, plátna, ozdobné provázky, ale také zápichy s drobnými velikonočními dekoracemi. Těmi mohou být velikonoční vajíčka, drobní zajíčci, kuřátka, motýlci apod. Používají se i klasické kraslice na stuhách či drátcích, ale také dřevěná či keramická srdíčka, sošky andílků atd. Jednoduchou a milou dekorací, která skvěle vypadá na hrobové desce, jsou barevně odlišné kamínky, z nichž se dá složit třeba křížek nebo srdce.

7 reakcí na „Jak zvolit jarní a velikonoční výzdobu na hrob“